Eesti ekstreemsportlane ja mägironija Kaspar Eevald on 55-päevasel teekonnal, et jõuda maailma katusele – Everesti tippu! Kuidas on tal seni läinud?

10. ja 11. päev ekspeditsioonist olid Kaspari jaoks treeningpäevad. Nende päevade jooksul harjutati erinevaid oskusi, mida eesootaval tõusul vaja läheb, seal hulgas jääronimist ja mööda tugiköit tõusmist ning laskumist jms väiksemaid detaile, mida turvaliseks tõusuks vaja läheb.

Kaspar kommenteeris treeningpäevi Khumbus järgmiselt: “Põnev ning tegus päev, sest lõpuks sai päris asja kallale asuda, mis on palju põnevam, kui lihtsalt matkamine. Väga ootan esimesi tõuse ja rotatsioonide algust.”

12. päeval toimus aga kõigi Everesti tippu suundujate jaoks Puja tseremoonia. Puja on oluline ja vältimatu budistlik tseremoonia, mis viiakse läbi enne tipuvallutuse algust. Enne Pujat ei astu ükski ronija mäele. Tseremoonia viib läbi budistlik rändmunk ehk laama, kes on kutsutud spetsiaalselt Pujaks baaslaagrisse kohale.

Tseremoonia põhimõte on paluda mäejumalatelt turvalist teed mäetippu ning samuti tagasi alla. Budistid teavad, et mägedes elavad vaimud ja jumalad ning eelkõige soovitakse neid mäel viibides mitte häirida, seega palvetatakse nende poole, et paluda andestust võimalike häirimiste eest.

Puja vältel palutakse mäejumalatelt ronijatele kaitset ning palvetatakse, et ebaõnn mägironijatest mööda läheks. Puja tseremoonia käigus pühitseti ronjiate varustus – saapad, ronimiskassid, kiiver, seljakott ning ronimisvöö.

Hoiame Kasparile pöialt ja soovime nii talle kui tema meeskonnale turvalist teekonda Everesti tipu suunal, et kõik jõuaksid turvaliselt tagasi koju oma lähedaste juurde. Veel täna kogub Kaspar jõuvarusid ning homme alutatakse juba tõusudega.

Jõudu ja jaksu, Kaspar ning jääme uudiseid ootama!

Kaspari live asukohta saad jälgida siit!