Seiklussportlane Joel Juht alustab koos Prantsusmaa tiimikaaslasega ülikeerulist jooksu Euroopa kõrgeimal mäel

Juba augusti lõpus paneb Eesti seiklussportlane ja ultrajooksja Joel Juht koos Prantsusmaa tiimikaaslase Victor Hugoga end proovile ultraspordivõistlusel Petite Trotte à Léon, kus tuleb läbida 300 kilomeetrit, sealhulgas 25 000 tõusumeetrit Alpides, Euroopa kõrgeima mäe Mont Blanci radadel.

Joel Juht selgitas, et uue võistluse puhul pole tegemist otseselt mägironimisega, kuid see-eest ühe raskeima katsumusega maailmas. “Mulle on alati mäed meeldinud ja kuskil südames olen soovinud osa saada just sellisest jooksuformaadist. Kõige keerulisemaks muudavad 300 kilomeetri pikkuse teekonna 25 000 tõusumeetrit, mida võiks võrrelda justkui kolm korda Everesti tipus käimisega,” ütles Juht.

Tohutult palju tõusumeetreid

25. augustil algav võistlus Petite Trotte à Léon (PTL) viib osalejad teekonnale Mont Blanci mäel, umbes 3200 meetri kõrgusele, kus tuleb joosta keerulisel rajal kokku 300 kilomeetrit. Oma ainulaadse kontseptsiooni poolest eristub PTL teistest ultrajooksudest ning kõrgustes tuleb läbida ilma teemärgistuseta radu ning orienteeruda keerulistes ilmaoludes, mis võivad vahelduda päikese, vihma või lumega. See rada võimaldab jooksjatel avastada Mont Blanci mäe Prantsuse, Itaalia ja Šveitsi rikkalikke ja mitmekesiseid radu.

Esmakordselt osaleb ta sportlikul väljakutsel tiimiga, koos paarilisega Victor Hugoga, kellega kohtus Montane Lapland Arctic Ultra maratoni finišis 2022. aastal, kus jäi temaga jagama 3. ja 4. kohta. Hugo oli ka see, kes mägironimise idee Joelile välja pakkus ja kaheliikmelise tiimi ära registreeris.

“See tuli mulle üllatusena, nii et ma otseselt ise seda katsumust ei valinudki. Aga kui sain pöörasest mõttest teada, siis muidugi ära ei öelnud, vaid nõustusin. Kuna võistlusel on vaja mägironimise kogemust, mida mul varasemast ette näidata polnud, siis tänu Hugole saan ikkagi osaleda ja temal on need oskused olemas,” selgitas Juht.

Praegu on nad kahekesi tiimi registreeritud, aga õhus on väike võimalus, et nendega liitub ka kolmas inimene. Kindel on see, et paarilised peavad üksteisega arvestama ja koos põneva seikluse võiduka lõpuni viima. Paaris võistlemisel peab Juht kõige olulisemaks üksteise tundma õppimist ning kummagi nõrkuste ja tugevuste teadvustamist. “Võistlusel kehtib minu teada ka reegel, et üksteisest ei tohi kaugele minna ning vahe peab olema maksimaalselt 50 meetrit, sest see kõik on seotud ohutusega,” tõdes Juht.

Kõrgustes jooksmise puhul peab ta oluliseks aklimatiseerumist ja õiget kohanemist enne võistlust, muidu võib kogu energia uute tingimustega harjumise peale kuluda. “Oma keha tuleb kuulata ning kõike tasa ja targu võtta, sest selline tõusumeetrite arv on jalgadele korralik piin. Seda ma ise ka kõige rohkem kardan. Kuigi mul on varasemaid kogemusi ka teistelt võistlustelt, siis ei tasu seda katsumust alahinnata. Eesootava võistluse teeb keeruliseks ka ilmastik, sest tõenäoliselt peame arvestama nii päikese, vihma kui lumega,” arutles Juht.

Võistluse rada viib mehed jooksma umbes 3200 meetri kõrgusele. “Selle kõige juures tuleb meeles pidada, et võidab ikkagi see, kes kõige kiiremini raja läbib,” ütles ta.

Kaks kirglikku sportlast

Viimati osales sellel väljakutsel üheksa aastat tagasi Heiti Hallikma, kes osales Soome tiimi koosseisus. Juht usub, et tänaseks on palju muutunud. “Tean, et mõned inimesed ootavad aastaid järjekorras, et sinna üldse pääseda. Kui ma ei eksi, siis pääseb osalema ainult 100 sportlast ja neist pooled üldjuhul katkestavad,” kinnitas Juht.

Tema ettevalmistus ei erine sel korral suuresti varasematest kogemustest, küll aga läheb rõhk suuresti nende lihaste treenimisele, mida tuleb kasutada mäest üles ja alla ronimiseks.

“Ma ei tea veel kogu plaani, aga tahaksin sõbra juures kohal olla ligi kaks nädalat varem, et õnnestuks korralikult aklimatiseeruda. Veel tahaksin teha kodustes tingimustes alpilaagrid. Aga muidugi on hetkel kõike veel raske ette näha,” ütles Juht.

Eestlase tiimikaaslane, 52aastane Victor Hugo, on kirglik maastikujooksja ning tal on ette näidata pikk kogemus erinevatest vastupidavust nõudnud jooksudest. Ta ootab huviga Petite Trotte à Léon jooksul osalemist koos Juhiga. “Joeli kohtasin ma Lapimaal 2022. aastal ning meie koostöö ja sõprus on sellest ajast saati aina tugevnenud, muutes meid ühtseks ja pühendunud tiimiks, et teha koos suuri asju,” rääkis Hugo.

Ta meenutas, et pärast eestlasega kohtumist, sai kiiresti selgeks, et mõlemad on kirglikud jooksjad ning spordimehed, kes tahavad pidevalt oma piire nihutada. “Ühise usalduse ja toetuse põhjalt kujunes välja meie sügav sõprus. Oleme vahepeal teinud kõvasti tööd, et tõsta oma taset järgmisteks katsumusteks. Joel on pühendunud sportlane, kellel on suurepärane füüsiline vorm ja väga hea kohanemisoskus. Me oleme juba ühiselt oa võtnud mitmest võistlusest ja teinud kaasa intensiivseid treeninguid, mis on meid õpetanud pingutusega harjuma ja arendada omavahelist sünergiat,” kirjeldas Hugo.

Petite Trotte à Léon võistlus inspireeris teda osalema just rohkete tõusumeetrite poolest. See võistlus vajab Prantsusmaa jooksja sõnul ranget füüsilist ettevalmistust ja suurepärast koostööd tiimikaaslaste vahel. “Me täiendame üksteist ning teeme tugeva ettevalmistuse, et olla piisavalt enesekindlad. Seda läheb vaja, kui tuleb ületada järske radu, pidada vastu keerulise ilmastikuga ja olla üle iseenda kahtlustest. Ma usun, et meie kasuks räägibki hea füüsiline vorm, kogemustel põhinev kohanemisvõime, oskus tulla toime ettearvamatute situatsioonidega ning positiivsus. Kui seisame silmitsi raskustega, hoiame üksteist motiveerituna ja fookuses,” rääkis Hugo. Ta usub, et ees ootab erakordne seiklus, mis paneb proovile meeste sõpruse, aga võib seda ka tugevdada. Hugo sõnul on tegemist kahe üksteisest igapäevaselt kaugel asuva sõbraga, kes on ühise kire ja vankumatu sihikindlusega valmis end proovile panema.

Võistluse rada muutub igal aastal ning tänavu tuleb läbida joostes ka selliseid vähetuntud kohti, mis on raskesti ligipääsetavad ja pakuvad hingematvalt ilusaid vaateid.